Keresés

Életképek

img_8770.jpg

Névnap

2024. április 27. szombat
Zita, Mariann
05:36 20:00

Holnap
Valéria, Nimród
napja lesz.

 

 

ÓVODA PROGRAMJA

 

 „Arra törekszünk, hogy a Boldogságórák derűs és élménygazdag feladatai, játékai, valamint gyakorlatai fokról fokra kibontakoztassák a derűt és életszeretetet. Gyermekeink így a jövőbe vetett hittel, bátran járják végig a felnőttséghez vezető utat, majd boldogságra képes emberré válhatnak.”                                                                                      

Prof. Dr. Bagdy Emőke

A Jobb Veled a Világ Alapítvány által működtetett Boldogság Intézet nyílt pályázatot hirdetett magyarországi és határon túli nevelési-oktatási intézmények számára „Boldog Óvoda” és „Örökös Boldog Óvoda” cím elnyerésére.

 

A Boldog Óvoda pályázat célja: a pozitív pszichológia kutatásainak eredményeire építve és annak módszereit alkalmazva az óvodás gyerekek csoportosan és egyénileg ismerjék meg a boldogság fő összetevőit. Mindeközben olyan gyakorlatok elvégzésére inspiráljuk őket, amelyek – a boldogságkutatók tapasztalatai alapján – hozzájárulnak a gyerekek boldogságszintjének növekedéséhez.

A boldogságórák célja nem az, hogy problémamentes életmodellt állítson a fiatalok elé, hanem hogy vezérfonalat adjon az óvodásoknak, iskolásoknak, hogy könnyebben nézzenek szembe a kihívásokkal, képesek legyenek megbirkózni a problémákkal, valamint hogy lehetőséget adjon a testi-lelki egészség megtartásához szükséges tényezők tanulmányozására és tudatosítására.

 

A várható eredmények: optimista, magabiztos és kitartó óvodások, akik megoldandó feladatként kezelik a mindennapi kihívásokat, észreveszik az élet szépségeit, az örömteli pillanatokat, és boldog, határozott, pozitív énképpel rendelkező iskolássá, majd felnőtté válnak.

A teljes Boldogságóra program 10 egymásra épülő témából áll, amelyek fokról fokra ismertetik meg a boldogság különböző összetevőit, feltételeit. A program a tanév minden hónapjában olyan témát jár körül, mely segíti és támogatja a gyerekeket a hétköznapi problémákkal való megküzdésben, és a folyamatos önismereti fejlesztéssel és boldogságérzetet fokozó technikák bemutatásával személyes, lelki egészségüket is tápláló kompetenciáikat fejleszti.

Az egyes témakörök sorrendben:

  1. Hála gyakorlása
  2. Az optimizmus gyakorlása
  3. Társas kapcsolatok ápolása
  4. Jó cselekedetek gyakorlása
  5. Célok kitűzése és gyakorlása
  6. Megküzdési stratégiák
  7. Apró örömök élvezete
  8. Megbocsátás
  9. Testmozgás
  10. Fenntartható boldogság

A program eszköztára sokrétű, az egyéni és csoportos tanulást változatosan támogatja. A foglalkozások alapja bátorító, megerősítőpedagógiai attitűd. A foglalkozásokon helyet kap a feszültségoldás, relaxáció, meditáció, a saját tapasztalatok felidézése épp úgy, mint a közös gondolkodás vagy az új tudás élményalapú beépülése.

Szándék a következő generáció boldogságra való képességének fejlesztése, játékosan, kreatív feladatokon, gyakorlatokon keresztül. Az foglalkozásokon szerepe  van a zenének, rajznak, inspirációs játékoknak, fotózásnak és más alkotó tevékenységeknek.

Erősíti az óvodai csoportok összetartozását, a barátságokat, a társas köteléket. Pozitív hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra.

A boldogságórák nyolc előnye:

  1. Fejleszti a gyermekek problémamegoldó készségét.
  2. Szélesíti a gyermekek látókörét és gondolkodásmódját.
  3. Testi, szellemi és társas erőforrásokat épít.
  4. Ellensúlyozza a negatív érzelmeket.
  5. Óvja gyermekek mentális egészségét.
  6. Csökkenti az agressziót a gyermekközösségben.
  7. Javulnak a gyermekek tanulási eredményei.
  8. Miközben tanítasz, te magad is fejlődsz és boldogabbá válasz.

A boldogságóra programjához 2020 szeptemberétől szeretnénk csatlakozni és annak megvalósulása a Helyi Pedagógiai Programban beépítjük.

Megvalósítás: Minimum havi egy foglalkozás megtartása, amelyen legalább egy feladatot el kell végezni.

A képzést elvégzők csoportjukban havonta legalább egy Boldogságórát tartanak, melyekről elkészíti beszámolójukat, és egyik beszámolót feltölti a felelős a www.boldogsagprogram.hu oldalra. A Boldogságórák pontos felelősét és menetét az óvoda Munkaterve tartalmazza.

A megvalósulást a csoportnaplóba adminisztrálni kell. A heti tervekbe be kell építeni.

A program elsajátításához legalább egy óvodapedagógusnak részt kell venni, de többen is elvégezhetik a 30 órás tanfolyamon.

A Boldog Óvoda cím elnyeréséhez ezzel az óvodásaink által készített puzzlevel csatlakoztunk.

Süni csoport - 2020. Szeptember

Szeptemberi boldogságóra: Boldogság fokozó hála

A mai napon a Nagyigmándi Kincseskert Óvoda süni csoportjában egy különleges témát jártunk körül a boldogságóra keretein belül. Első lépésben reggel megismertettük a gyerekekkel az aktuális témánkat: a hálát, Bezzeg Andrea A hálafa története című meséje alapján. A gyerekek érdeklődéssel figyelték a történetet, majd megbeszéltük a hallottakat, hogy mit jelent maga a szó: hála, és ki, miért, kinek hálás. Nagyon sok érdekes, és főleg okos dolgot soroltak fel nagycsoportosaink. Volt, aki édesanyjának hálás, amiért karácsonykor mézeskalács sütit süt neki, akadt olyan, aki nagymamáját említette, mert sokszor vigyáz rá, de sokan a csoport béli barátjuknak adtak hálát, amiért olyan jókat tudnak játszani együtt.

Később meglátogatta csoportunkat Sün Samu, a kis kesztyűbáb, aki nagyon megijedt a hangos zajoktól, ezért arra kértük a gyerekeket, hogy csendben, szeretettel simogassák meg a kis Samut. Relaxációs zenére körbe jártunk a csoportszobába, és kézről kézre adták a kis sünikét. Samu nagyon hálás volt nekik a sok simogatásért, és teljesen megnyugodott. Elbúcsúzott a gyerekektől, visszavonult az avarba pihenni.

Majd a kis Samunak ajándékot készítettünk, egy hálafát, aminek a leveleit a gyerekek vágták ki a saját kezük mintájára. A színeslapokra mindenki rárajzolta, hogy kinek, és miért hálás.

Levezetésképpen megnézegettük a kész hálafát, és átbeszéltük a rajzokat.

Nagyon hasznos volt ez az óra. A gyerekek ellazultak, és egy kicsit talán a lelkük is nyugodtabbá vált ebben a nehéz, vírusos időszakban.

2020. október

Októberi boldogságóra: optimizmus

Ma a Nagyigmándi Kincseskert Óvoda süni csoportjában az optimizmus volt a témánk.

Az aktuális mese után megbeszéltük csoportunkkal, hogy az életben bizony vannak jó, és rossz dolgok. Nem mindig látjuk meg a történések mögött a pozitív tartalmat, de ha belegondolunk sokszor tudunk mondani olyat, ami miatt máris szerencsésebbnek érezhetjük magunkat.

A beszélgetés után elkészítettük a saját „minden rosszban meglátni a jót „szemüvegünket. A gyerekek úgy színezték, festették, ragasztották a saját munkájukat, ahogyan ők szerették volna. Ki színesebbre, ki egyszínűre.

Levezetésképpen leültünk a szőnyegre, mindenki elmondta, hogy mi az, ami szerinte nehéz. Az ő életében, majd a szemüveget felvéve megláttattam velük, hogy mi lehet mégis jó például abban, hogy az apukája sok időre elmegy otthonról, és csak hétvégén jön haza (de akkor olyan jó újra megölelni hosszú idő után), vagy, hogy a testvére esténként lerúgja az ágyról (de olyan jókat lehet vele együtt játszani, mert van testvére).

A foglalkozás nagyon jó hangulatban telt, és a nap végén a kicsik hazavihették a munkájukat, hogy otthon is meg tudják mutatni a szülőknek, hogy: „Minden rosszban van valami jó!”

2020. November

Barátságok elmélyítése a nagyigmándi óvodában 

A héten a Nagyigmándi Kincseskert óvodában két csoportban: a kiscsoportos Napocskában, és a nagycsoportosokból álló Süni csoportban tartottunk boldogságórát.

Mindkét csoportban elbáboztuk Ferenczei Éva: Süni irigy lesz című meséjét. A bábozás nagy sikert aratott. Ezután megbeszéltük a gyerekekkel, hogy kik a barátaik, és mit is jelent számukra a barátság. A Napocska csoportban a gyerekek "barátság láncot" készítettek előre kivágott sablonokból, a nagycsoportos Sünisek pedig a barátaik óvodai jelét rajzolták a színezőkre, és barátságkarkötőket készítettek egymásnak ajándékba. Nagyon jó hangulatban telt el a foglalkozás, aminek a lezárásaként megnéztük Bartos Erika: Bogyó és Babóca A barátság című meséjét. 

2020. December

Boldogító jó cselekedetek a süni csoportban

A héten a jó cselekedetek témakört hozzá kapcsoltuk a heti témánkhoz, az adventhez. Bezzeg Andrea Szívem kertje című meséje segítségével megbeszéltük, hogy ki mit gondol a jó cselekedetekről, majd mindenki nekiállt otthonra ajándékot készíteni. Zárásként a gyerekek megígérték, hogy segíteni fognak otthon sütni,főzni, takarítani. A jó cselekedetek témakör hozzájárult az ünnepekre való ráhangolódásokra.

2021. Január

A héten a téma a célok kitűzése és elérése volt. Bezzeg Andrea Boldogvár című meséjével bevezettük a témát. Megbeszéltük, hogy kinek mi a célja, mit szeretne elérni, ki mi lesz majd, ha felnő, amit le is rajzoltak a nagycsoportosaink. Lezárásként mindenki elmesélte, hogy mi van a rajzán. Nagyon élvezték óvodásaink ezt a témát, biztosan visszatérő beszélgetések alapját fogja szolgálni a célok kitűzése-és elérése témakör.

2021. Február

Februárban a megkűzdési stratégiáról beszélgettünk az óvodásainkkal. Bevezetésként elmeséltem nekik Bezzeg Andrea Aranykulcs című meséjét. Majd a gyerekek úgy döntöttek, hogy közösen megépítik a sárkány várát. Később Sziámi ikrek lettek, és közös erővel kellett megkűzdeniük az élelemért, ami egy babzsák volt. Nagyon élvezték a játékokat, és a közösen felépített várra egész nap együtt vigyáztak, nehogy valaki lerombolhassa, tönkretegye.

2021. Március

Az apró örömöket összevont csoportokban adtuk át a gyerekeknek. Megérkezésükkor csillámtetkót készítettünk meglepetésként, a mese után pedig sokat játszottunk, így próbáltuk áthidalni a vírus okozta nehézségeket.

2021. Április

Megbocsátás a Süni csoportban

Csoportunkban aktuális téma volt a megbocsátás, mert az utóbbi időben sok volt a vita a gyerekek között. Bábozással vezettem be a témát, majd átbeszéltük, hogy ki az akinek bocsánatot kell kérnie a csoporttársától, és miért. Majd kezet fogtak egymással. Nagyon jó hangulatban teltek el a foglalkozások.

 

2021. Szeptember

Ebben az évben új nagycsoportosokkal ismertetjük meg a hála fogalmát. A Micimackó csoportos gyerekek először Bezzeg Andrea A hálafa története című meséjével kerültek közelebb a témához. Majd miután megbeszéltük a hála fogalmát, elhatároztuk, hogy mi is elkészítjük a saját hálafánkat, és ha már ősz van, akkor szilvafa lesz a mi fánk. A közös munka során sokat énekeltünk, beszélgettünk, és jókat nevettünk. Nagyon hálásak voltunk a mai napért.


Copyright © 2015 Minden jog fenntartva.